Obrabiarki CNC – wprowadzenie

Co oznacza skrót CNC?

Skrót pochodzi od angielskiego Computerized Numerical Control i odnosi się do typu sterowania, który oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Obrabiarki tego typu to najczęściej frezarki i tokarki. We współczesnych maszynach CNC proces produkcyjny jest wysoce zautomatyzowany i co za tym idzie wydajny. Chociaż maszyny te wykorzystują te same metody obróbki, jak urządzenia konwencjonalne, jednak ten proces jest poprzedzony dodatkowymi działaniami. Należy napisać program obróbczy, wyznaczyć bazę, załadować odpowiednie narzędzia do magazynu. Można to zrobić zarówno przy pulpicie maszyny jak również przy komputerze.

Kiedy stosujemy G-kody?

G-kodem nazywany znormalizowany, i najpopularniejszy język programowania urządzeń numerycznych. Stworzony i po raz pierwszy zastosowany w latach 50’ w Massachusetts Institute of Technology (MIT) przez lata został udoskonalony i doczekał się kilku różnych wersji. Definiowany jest przez różne normy, z polskich to- PN-73M-55256 i PN-93/M-55251, natomiast międzynarodowa to ISO 6983. Jest głównie stosowany do sterowania narzędziami w obrabiarkach typu CNC ale i w drukarkach 3D. G-kodem programujemy nie tylko ruch narzędzia, ale też prędkość posuwu, skrawania, dobór narzędzi. Chociaż programowanie w g-kodzie czasem nastręczało pewnych problemów, w ostatnich latach operatorzy częściej korzystają z graficznych nakładek oferujących bardziej przejrzyste i intuicyjne oprogramowanie.

Do czego wykorzystujemy CNC?

Obróbka CNC ma wszechstronne zastosowanie. Wykorzystywana jest w różnych gałęziach przemysłu, zarówno w motoryzacji, lotnictwie jak i przy tworzeniu elementów do maszyn rolniczych i budowlanych. Umożliwia szybką i precyzyjną realizację skomplikowanych projektów jak i produkcję seryjną. Nawet jeśli obrabiany komponent wymaga więcej niż jednego narzędzia (np. wymiany wiertła na frez), maszyna sama może pobrać je z magazynu, bez udziału operatora. Ponadto w bardziej zaawansowanych urządzeniach i liniach produkcyjnych możliwe jest automatyczne pobieranie materiału do produkcji.

Obrabiarki sterowane numerycznie to olbrzymi skok technologiczny, w porównaniu do tych sterowanych ręcznie.