Proces projektowania

Każdy krok jest ważny, ale pierwszy jest najważniejszy. Projektowanie jest tym pierwszym krokiem.

Jako firma specjalizująca się w produkcji części zamiennych dla branży motoryzacyjnej, jak również w produkcji części maszyn, przyrządów i detali znajdujących zastosowanie w przemyśle i szeroko rozumianych branżach użytkowych, kładziemy duży nacisk na projektowanie i rozwój naszych wyrobów i wyrobów produkowanych pod indywidualne zamówienie klienta. Z tego względu, że jesteśmy otwarci na innowacyjne wdrożenia i projekty mamy styczność z wykonywaniem prototypów i nie ograniczmy się tylko do produkcji wielkoseryjnej.

Wstępna koncepcja produktu

Przed przystąpieniem do wdrażania nowego elementu do produkcji opracowujemy wstępną koncepcję produktu oraz dobieramy przybliżoną technologię, w jakiej będziemy ten detal produkować. W zależności od koncepcji produktu i dobranego surowca korzystamy tokarek CNC, frezarek CNC, centrów obróbczych CNC, pras wulkanizacyjnych i linii do odlewania poliuretanu.  Kolejno proces projektowania może przebiegać dwutorowo bez względu na to czy będzie to pojedynczy element, czy też produkcja seryjna.

Pierwszy wariant – polega na odtworzeniu elementu, który mógł ulec zużyciu lub zniszczeniu. Często otrzymujemy zamówienia na części maszyn rzadkich lub nietypowych, gdzie zamienniki są trudno dostępne lub po prostu ich nie ma. W tej sytuacji  staramy się odtworzyć  element zniszczony. W tym przypadku proces rozpoczyna się od zwymiarowania wzorcowego elementu lub też częściej od wystosowanej prośby do klienta o przekazanie nam (gdy jest to możliwe) lub zwymiarowanie elementów współpracujących z częścią, którą zamierzamy odtworzyć, a w niektórych przypadkach również od propozycji zmiany materiału na inny np. gumę na poliuretan.  

Druga możliwość to  tworzenie prototypu, na podstawie szkiców i/lub wytycznych klienta. Korzystając z wiedzy i doświadczenia nasi technologowie i projektanci są w stanie zweryfikować i zoptymalizować projekt.

Projekty 3D i projekt formy

Dalsze kroki są już wspólne.  Przy pomocy programu Solidworks Professional CAD projektowany jest model 3D detalu i dobierane są optymalne rozwiązania do potrzeb rynku czy indywidualnego klienta. Kolejno jeżeli zamówienie tego wymaga (czyli element w części lub całości na składać się z gumy lub poliuretanu) przystępujemy do projektowania formy, którą produkujemy z wykorzystaniem oprogramowania CAM na maszynach sterowanych numerycznie. Dodatkowo przy projektach opartych na poliuretanie często stosowanym przez nas rozwiązaniem jest zastosowanie wzorca z druku 3D.

Po zatwierdzeniu projektu zamówienie przekazywane jest do działu produkcji. Wszystkie zapytania rozpatrywane są indywidualnie. Realizujemy zróżnicowane projekty i nie boimy się wyzwań. Dopuszczamy przekazanie dokumentacji technicznej i rysunków wykonawczych elementu klientowi jak również przesłanie prototypu lub próbki produktu do akceptacji.

Zapraszamy do współpracy