Czym są tuleje zawieszenia?

Zawieszenie jest jednym z najważniejszych, a jednocześnie najczęściej uszkadzanych elementów pojazdu. Dotyczy to przede wszystkim wahaczy, a przede wszystkim podatne na uszkodzenia są tuleje zawieszenia (zwane też silentblockami), czyli metalowo-gumowe elementy. Mimo stosunkowo niewielkich wymiarów bardzo wiele zależy właśnie od nich. Absorpcja drgań wywołanych nierównością nawierzchni, tłumienie odgłosów zawieszenia oraz utrzymywanie geometrii i zbieżności pojazdu to codzienne zadania tulei wahaczy. Jest niezwykle istotne, aby materiały wykorzystywane przy produkcji tych elementów, były odporne na wielokrotne naprężenia przy zmiennych warunkach atmosferycznych.

Tuleje zawieszenia składają się najczęściej z 3 elementów:
– metalowej tulei wewnętrznej, przez którą przechodzi śruba mocowania
– gumowej części aktywnej, której zadaniem jest tłumienie drgań
– metalowej tulei zewnętrznej, która “trzyma” tuleję w gnieździe wahacza

Tuleje zawieszenia występują w różnych odmianach i nie zawsze składają się z wymienionych wyżej 3 elementów (mogą być tuleje złożone wyłącznie z elementu gumowego lub w przypadku tulei typu UNIBALL mogą składać się wyłącznie z elementu metalowego), lub mogą zawierać dodatkowe elementy oraz posiadać nietypowe kształty.

Ponad 25-letnia obecność na rynku elementów zawieszenia pojazdów sprawiły, że posiadamy niezbędną wiedzę, jaka jest potrzebna do stworzenia wytrzymałych tulei, które jednocześnie zapewniają komfort podróży. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie zapewnić powtarzalne parametry naszych wyrobów. Pewność prowadzenia, komfort i bezpieczeństwo są wspólnym mianownikiem naszych produktów.

Jakie są rodzaje tulei zawieszenia?

Co to są tuleje wahliwe (pływające) ?

Tuleje wahliwe lub pływające – są to tuleje o specyficznej budowie. Nacisk z jednej strony tulei powoduje podniesienie się tulei z drugiej strony. Wnętrze takiej tulei stanowi kulisty trzon, który obraca się po powierzchni tulei zewnętrznej. Tuleje te są szczególnie wrażliwe na nacisk wewnętrznej części, o czym wspominamy w artykule: Wymiana tulei wahliwej

obraz tuleja stopniowana 2

Co to są tuleje stopniowane?

Tuleje stopniowane – to tuleje, które posiadają zróżnicowaną średnice zewnętrzną (po jednej stronie tulei średnica jest większa niż po drugiej). W przypadku tych tulei należy zwrócić szczególną uwagę przy wymianie, ponieważ wprasowanie tulei nieodpowiednią stroną może spowodować uszkodzenie gniazda wahacza a tym samym jego uszkodzenie. Więcej o tym rodzaju tulei piszemy w artykule: Prawidłowy sposób montażu tulei stopniowanej.