Prawidłowy sposób montażu tulei stopniowanej

Pośród metalowo-gumowych tulei zawieszenia, oprócz standardowych w budowie elementów zdarzają się także tuleje, które mają trochę odmienną charakterystykę. Jednym z takich nietypowych przykładów mogą być tuleje stopniowane. O ile w przypadku tulei, których dwa różne wymiary różnią się znacząco i wydać to na pierwszy rzut oka, nie ma problemów z pomyłką przy demontażu i montażu, o tyle w przypadku niewielkich różnic wymiarów problem taki może wystąpić i zdarza się on dość często.

Jednym z takich przykładów może być tuleja drążka tylnego poprzecznego tylnego w Fordzie Mondeo 1993-2000. W momencie, kiedy tuleja taka jest umieszczona w wahaczu – może się zdarzyć, ze przeoczymy fakt, że ma ona 2 różne wymiary. Dlatego ważne jest, aby przed wyprasowaniem tulei dokonać pomiarów, aby wyprasować ją we właściwym kierunku. Należy pamiętać, aby wyprasowywać je od mniejszej średnicy do większej. W przeciwnym razie gniazdo wahacza ulegnie rozepchnięciu, co w konsekwencji sprawi, że nowo wprasowana tuleja nie będzie prawidłowo osadzona na swoim miejscu. Oczywiście wprasowanie nowej tulei wymaga tak samo zwrócenia uwagi na kierunek wprasowania. Tak samo jak w przypadku różnic wśród zamienników wahaczy w stosunku do oryginalnych, tutaj także zamienniki mogą się różnić. Niektórzy producenci w zamiennikach stosują inne średnice tulei (często rezygnując z dwuwymiarowych) niż ma to miejsce w oryginale. Należy wtedy sprawdzić jaką średnicę mają gniazda w naprawianym wahaczu, ponieważ w takich przypadkach tuleja pasująca do wahacza OE nie będzie prawidłowo pasować do zamiennika, co może powodować nieprawidłowe jej działanie.

Przykłady elementów o dwóch wymiarach tulei zewnętrznej:

obraz tuleja stopniowana 1
obraz tuleja stopniowana 2
OK

Prawidłowy sposób montażu:

1

Prawidłowe przygotowanie elementów do procesu wprasowania (ważne aby wprasować tuleję węższą stroną)

2

Należy nasmarować zaznaczone miejsca (zewnętrzna powierzchnia tulei oraz wewnętrzna powierzchnia wahacza)

3

Przy wprasowaniu, trzeba zwrócić uwagę na to aby nie dopuścić do krzywego wprowadzenia tulei

4

Zachowując uwagę element pownien bez problemu wejść na swoje miejsce

5

Prawidłowo wprasowany element, pasuje do uskoku na wahaczu
nie OK

Nieprawidłowy sposób montażu:

1

Nieprawidłowy montaż (wprasowanie tulei szerszą stroną do wahacza)

2

Na zaznaczonej długości powstają problemy z wprasowaniem

3

Prawidłowe przygotowanie elementów do procesu wprasowania (ważne aby wprasować tuleję węższą stroną)

4

Zniszczone miejsca spowodowały brak możliwości ponownego poprawnego wprasowania tulei

Powyższa instrukcja ma charakter poglądowy i służy do uproszczonego zobrazowania sposobu przeprowadzenia naprawy. Firma TEDGUM nie odpowiada za ewentualne błędy oraz nieodpowiednią interpretację instrukcji. Naprawa powinna być wykonana przez wykwalifikowany personel, przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.Wszelkie prawa zastrzeżone. Instrukcje przeznaczone są dla klientów i użytkowników produktów TEDGUM, wykorzystywania, kopiowanie i rozpowszechnianie instrukcji w innym celu bez pisemnej zgody firmy TEDGUM jest zakazane.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Więcej w tej kategorii

mechanik

Wymiana tulei wahliwej

Tuleja wahliwa (pływająca) to szczególny przypadek tulei wahacza. Różni się ona budową w porównaniu do standardowej tulei metalowo-gumowej zarówno wyglądem

Więcej »

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszej listy mailingowej

* pola wymagane
Profil działalności *
Tematyka *

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera poprzez kliknięcie odnośnika w stopce naszych e-maili. Polityka prywatności oraz regulamin dostępne są na naszej stronie.

Zgłoszenie błędów na stronie