Wymiana tulei wahacza przedniego górnego w BMW E60 za pomoca ściągacza TED99705 (Instrukcja nr 46)

Instrukcja opisuje czynności, jakie należy wykonać podczas wymiany górnej tulei przedniego wahacza górnego 00088783, bądź TED76099 (Poliuretan) za pomocą ściągacza TED99705 w samochodzie BMW serii 5 (E60).

1

Obraz Obsługa ściagacza TED99705 E60 1
Pierwszą czynnością, która jest niezbędna do wymiany tulei przedniego wahacza, jest podniesienie pojazdu oraz demontaż koła. Następnie demontujemy osłonę silnika znajdującą się pod pojazdem.

2

Obraz Obsługa ściagacza TED99705 E60 2
Mocowanie tulei znajduje się tuż obok stabilizatora. Zdejmujemy zaślepki, a śrubę mocującą odkręcamy za pomocą klucza nasadowego z nasadką nr 18 i klucza oczkowego nr 18.

3

Obraz Obsługa ściagacza TED99705 E60 3
Wahacz jest zwykle mocno zabrudzony. Warto go oczyścić nieinwazyjną chemią oraz przetrzeć do sucha czyściwem. Zebrany brud w skrajnym przypadku może uszkodzić gniazdo wahacza podczas demontażu starej tulei, bądź samą tuleję podczas montażu nowej.

4

Obraz Obsługa ściagacza TED99705 E60 4
Montujemy ściągacz tulei Tedgum TED99705 zgodnie z instrukcją. Za pomocą klucza oczkowego oraz klucza nasadowego wyprasowujemy tuleję z gniazda wahacza. Kierunek demontażu zużytej tulei powinien nastąpić w stronę silnika pojazdu.

5

Obraz Obsługa ściagacza TED99705 E60 5
Przed montażem tulei należy dokładnie oczyścić gniazdo wahacza oraz jego okolice. Jeżeli gniazdo jest uszkodzone, należy wymienić cały wahacz. W tym momencie warto również sprawdzić, za pomocą suwmiarki, średnicę tulei oraz samego wahacza.

6

Obraz Obsługa ściagacza TED99705 E60 6
Nową tuleję oraz gniazdo smarujemy izopropanolem w celu ułatwienia montażu. Mniejszy, dodatkowy otwór znajdujący się w tulei oznacza umiejscowienie jej względem oznaczenia na wahaczu. Oznaczenia podzespołów powinny być w jednej osi. Odpowiednie umiejscowienie służy poprawnemu rozłożeniu sił na tulei podczas pracy zawieszenia.

7

Obraz Obsługa ściagacza TED99705 E60 7
Wstępnie umiejscowioną nową tuleję Tedgum TED76099 w gnieździe wahacza wprasowujemy ściągaczem TRD99705 zgodnie z instrukcją. Tuleję wprasowujemy przykładając ją do gniazda wahacza od strony silnika pojazdu.

8

Obraz Obsługa ściagacza TED99705 E60 8
Tuleja powinna zostać umieszczona centralnie względem środka gniazda wahacza.

9

Obraz Obsługa ściagacza TED99705 E60 9
Wahacz montujemy ponownie w mocowaniu i wstępnie przykręcamy. Wahacz powinniśmy dokręcać zgodnie ze specyfikacją producenta, pod obciążeniem, czyli gdy pojazd stoi na kołach. Jeżeli nie posiadamy kanału lub nasz podnośnik nie oferuje możliwości podniesienia pojazdu na kołach, to możemy wykorzystać dodatkowy podnośnik. Następnie montujemy zdemontowane wcześniej zaślepki oraz dolną osłonę silnika.

Po montażu zalecane jest wykonanie krótkiej jazdy testowej, po której powinno się dokonać oględzin montowanego elementu. Warto pamiętać, że zawieszenie wielowahaczowe ma tendencję do przenoszenia obciążeń. W przypadku niewielkiego uszkodzenia jednej tulei inna może być o wiele bardziej obciążona poprzez przenoszenie sił podczas pracy zawieszenia. Dlatego wskazane jest wymienienie wszystkich tulei, chyba że mamy całkowitą pewność, że są w dobrym stanie. Teoria mówi, że po wymianie tulei geometria oraz zbieżność kół powinny pozostać niezmienione. Praktyka jest jednak odmienna. Zdarza się, że pojazdy mają dokonywaną korektę geometrii oraz zbieżność kół na wypracowanych elementach zawieszenia, co przekłada się na inne parametry po naprawie tych elementów. Często jest to związane z błędną diagnozą samych użytkowników – za zachowanie pojazdu obwiniają geometrię oraz zbieżność kół pojazdu, a nie same elementy zawieszenia.

Powyższa instrukcja ma charakter poglądowy i służy do uproszczonego zobrazowania sposobu przeprowadzenia naprawy. Firma TEDGUM nie odpowiada za ewentualne błędy oraz nieodpowiednią interpretację instrukcji. Naprawa powinna być wykonana przez wykwalifikowany personel, przy użyciu odpowiednich narzędzi oraz przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa.Wszelkie prawa zastrzeżone. Instrukcje przeznaczone są dla klientów i użytkowników produktów TEDGUM, wykorzystywania, kopiowanie i rozpowszechnianie instrukcji w innym celu bez pisemnej zgody firmy TEDGUM jest zakazane.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Więcej w tej kategorii

Nowości Luty 2024

W lutym nowości produktowe są bardzo zróżnicowane, wprowadziliśmy do oferty aż 57 nowych pozycji, wśród których znalazły się zarówno elementy

Więcej »

Nowości Styczeń 2024

Nowy rok rozpoczęliśmy od mocnej listy nowości. Na pierwszym planie postanowiliśmy zaprezentować nowe śruby mimośrodowe, które solidnie zamocują tuleje. Nowości

Więcej »

Nowości Październik 2023

W październiku wprowadziliśmy do oferty sporą dawkę elementów do samochodów marki BMW. Wśród nowości znalazły się poduszki silnika, mocowania amortyzatorów,

Więcej »

Nowości Lipiec 2023

Nowa seria poduszek silnika to główny punkt lipcowych nowości. Większość oferty dotyczy samochodów BMW, ale nie zabrakło także tych elementów

Więcej »